Zpět

Čechoslovák vztyčuje vlajku na Iwo Jimě

Přidáno: 10. 3. 2016 10:45:29 Počet shlédnutí: 4171

10 Březen 2016

Píše se 16. února 1945 a americké jednotky zaútočily na japonský ostrov Iwodžima s cílem obsadit zdejší letiště a vytvořit si tak leteckou základnu pro útok na hlavní japonské ostrovy.

Čechoslovák vztyčuje vlajku na Iwo Jimě

Původní předpoklady o krátké bitvě a snadném vítězství na ostrově se ale nenaplnily. Japonský generál Kuribajaši udělal z ostrova a zejména z hory Suribači dobře chráněnou pevnost. Na ostrově bylo vybudováno 18 km podzemních tunelů a posádka byla odhodlaná bojovat až do posledního muže, protože měla zakázáno se vzdát.

Suribači

V pondělí 19. února se první výsadková plavidla vydávala vstříc od svých mateřských lodí do vln oceánu a směřovala k pobřeží. Obránci pobřeží měli pláže dobře zaměřené v hledáčcích svých děla a minometů. V nastalém chaosu a americkém postupu měly mariňáky zcela zničit těžké kulomety.

výsdek

Během vylodění američtí mariňáci nenaráželi na žádný odpor a postupovali více do vnitrozemí. Asi po 300 metrech byl svah tvořený sopečným popelem a vojáci nedokázali na kluzkém popelu překonat tento malý svah. Celý klid a snadné vylodění byl jen klid před bouří. Japonská děla začala s mohutnou palbou na vojáky klouzající po sopečném svahu a způsobila velké ztráty i chaos. Začala kruté realita války a ztráty začaly rapidně narůstat. Toto byl začátek nejkrvavější bitvy o Tichomoří.

vylodění

 Po několika pokusech dobít hlavní opěrný bod Japonců kterou byla sopka Suribači, ztráty v řadách mariňáků rapidně vzrostly. Poslední a zároveň úspěšný pokus byl proveden 23. února a v tento den se stal slavným i narozený Čechoslovák Michael Strenk. Po úspěšném dobití Suribači byla jako symbol vítězství vztičena šesticí mariňáků americká vlajka. 

Jedním ze šesti vyvolených, které zachytil fotograf Joe Rosenthal na nejslavnější fotografii z této bitvy byl i Strenk.

Vztyčení vlajky sice nebyl symbol ukončení bojů a vítězství nad celým ostrovem ale nesmírně povzbudilo americké mariňáky, kteří museli bojovat dále s tuhým nepřítelem. Poslední bitva na ostrově skončila až v noci z 25. na 26. března, kdy se zbytky japonské posádky, které již neměly dost potravin, munice ani pitné vody, rozhodly pro sebevražedný útok na spojenecké pozice. Se smrtí několika set japonských vojáků tak zanikl organizovaný ozbrojený odpor na Iwodžimě a ostrov byl následující den prohlášen za bezpečný.

vlajka lidé u vlajky

 

Michael Strenk (Michal Strank)

MichalNarodil se ve spišské vesničce Jarabina (dnes Slovensko), odkud se jako šestiletý odstěhoval s rodiči do USA. Vystudoval střední školu v Pensylvánii a v říjnu 1939 se přihlásil do americké námořní pěchoty. Padl 1. března 1945 po zásahu šrapnelem z americké lodě, když do písku kreslil náčrt nové akce.

Jména vojáků, kteří vztyčili vlajku na ostrově Iwo Jima.
Slavným se stal díky záběru fotografa Associated Press, Joea Rosenthala, který zachytil vztyčení americké vlajky na ostrově Iwo Jima. Rosenthal za snímek obdržel Pulitzerovu cenu. Fotografie se stala předlohou známého památníku Iwo Jima (Marine Corps War Memorial), který je největším bronzovým sousoším na světě. Michael Strank je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově poblíž Washingtonu vedle mnohých amerických prezidentů.

Bratr Peter Strank sloužil za války na letadlové lodi USS Franklin v jižním Pacifiku.

Jako památka na tvrdé boje je dodnes na hoře Suribači památník pro padlé vojáky, který připomíná i našeho krajana Michaela Strenka.

památník

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení