Zpět

Československý zabiják Cyklon B

Přidáno: 19. 5. 2016 07:56:40 Počet shlédnutí: 8273

19 Květen 2016

Jeden z nejobávanějších plynů druhé světové války Cyklon B se vyráběl především v Německu. S rostoucí poptávkou po tomto plynu, který důstojníci SS zavedli jako popravčí plyn se rozšiřovala poptávka i do dalších nacistických zemí.

Československý zabiják Cyklon B

Cyklon B byl masověji vyráběn již od roku 1924 v Německu, kde ho vyráběla firma Degesch (zkratka pro Deutsche Gesellschaft für Schädlingsbekämpfung m.b.H – Německá společnost pro boj se škůdci). Z počátku se používal v koncentračních táborech především pro hubení vší ze šatů vězňů. 

Na základě rasových zákonů a konečného řešení židovské otázky vytvořených nacistickou vládou bylo do koncentračních táborů naposíláno statisíce vězňů. Tyto protižidovské zákony všechny vězně určovali k otrocké práci nebo likvidaci jako podlidi.

Treblinka

V počátcích usmrcování vězňů se používaly dosud známé metody jako byla gilotina, zastřelení, oběšení. Novinkou bylo udušení vězňů výfukovými plyny z automobilů či autobusů. Všechny tyto děsivé metody vraždy se podle SS stávaly neefektivní z důvodu neustáého přísunu nových vězňů.

Důstojníci SS potřebovali nový a účinnější nástroj na masové zabíjení vězňů. Cyklon B úspěšně likvidoval vši, tak proč by nemohl i lidi? Jednotky SS tento plyn otestovali roku 1941 na ruských zajatcích v Osvětimi a s úspěchem prohlásili, že našli efektivní řešení na splnění konečné otázky židů. Tímto skutkem byly již dopředu odsouzeny miliony nevinných lidí k záhubě a rospoutaly se jedny z největších zvěrstev nacistů.

Metoda masové popravy cyklonem B byla přijata a začala stavba plynových komor i v dalších koncentračních táborech. Plynové komory se stavěly jako sprchy ve kterých příchozí vězeň neměl mít potuchy co se s ním stane. Většina nově přijíždějících vězňů to také netušila. Lidé v táboře již však při příjezdu nového transportu tyto lidi oplakávali neboť věděli co nastane.

sprchy plyn

Vojáci SS odebrali v letech 1942 - 1945 skoro 200 tun cyklonu B. Tato zvýšená poptávka byla pokryta i dalšími zeměmi pod nacistickou nadvládou a to včetně našeho protektorátu. Již od roku 1935 ještě před nacistickou okupací byl Cyklon B vyráběn i u nás v Československu v Draslovka Kolín. V kolíně se plyn vyráběl až do konce války a odebírali ho odsud právě i jednotky SS k likvidaci vězňů a to pod názvem Kaliwerke Kolín.

vězni koncentrační tábor

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení