Zpět

Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!

Přidáno: 18. 6. 2016 15:16:22 Počet shlédnutí: 4451

18 Červen 2016

Dnes je tomu 74 let (18.6.1942) od chvíle, kdy skupina sedmi statečných československých parašutistů zbavila naší zemi jednoho z největších tyranů, kteří zde vládli, a to říšského protektora R. Heydricha.

Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!

Po atentátu se skupina ukryla v nedalekém kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde svedla tvrdý boj s příslušníky gestapa a SS. Celý boj s nacisty trval 7 hodin od 4:10, kdy začalo obklíčení kostela a následné vniknutí dovnitř. Nacisté narazili na hlídkujícího ho Opálku, Bublíka a Kubiše, kteří opětovali palbu. Po dvou hodinách boje jim došly náboje a poslední kulky si schovali pro sebe. Jediný, kdo ji nepoužil, byl Jan Kubiš, který vykrvácel na četná zranění obdržená při boji.

kostel

Zbytek parašutistů se ukrýval v kryptě kostela, odkud se je nedařilo nacistům dostat. Vhazovali do krypty kouřové granáty se slzným plynem, ale parašutisté je vyhazovali ven a na každý pohyb u okna reagovali střelbou.

Na řadu přišla voda a protektorátní hasiči, kteří svými stříkačkami měli pomoci parašutisty vyplavit. Parašutisti ale díky jednomu žebříku vždy hadice vystrčili ven a pekelný plán se nacistům nedařil. Až jeden z hasičů vytáhl žebřík ven. Poté už neměli parašutisté jak se bránit a voda začala pomalu zaplavovat kryptu.

Němcům se podařilo výbušninou prorazit další vstup do krypty, ale na každý německý útok reagovali výsadkáři prudkou střelbou. Němcům se nepodařilo kryptu dobít a boj skončil až po sedmi hodinách nedostatkem munice výsadkářů. Každý z nich si opět nechal poslední kulku pro sebe.

Celý tento akt vyvolal následné kruté pomsty ze strany nacistů. Konaly se rozsáhlé domovní prohlídky zatýkali se a popravovali lidé již na základě udání a bez důkazů. Vyvrcholením msty bylo vyvraždění obyvatel a následné vypálení obcí Lidice a Ležáky.

pomník

pomník u okénka do krypty na kostele sv. Cyrila a Metoděje

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení