Zpět

MOBILIZACE 23. září 1938

Přidáno: 23. 9. 2016 10:45:26 Počet shlédnutí: 5681

23 Září 2016

Blížil se den naší zrady od západních i východních spojenců. Naše země je po několikaměsíčních pohraničních represích připravena čelit hrozbě ze strany Sudetoněmců a jejich vůdce Henleina. Hitler rozkázal Henleinovi klást české vládě nesplnitelné požadavky a připravit tak půdu pro vyjednávání se západem a záminku pro válku.

MOBILIZACE 23. září 1938

Před mobilizací

Předvídavost české vlády, že válka bude nevyhnutelná a Německo se na ní připravuje vyvolala přípravy na obranu státu. Zrychlily se práce na dobudování pohraničního opevnění, které patřilo ke světové špičce, neboť naši odborníci v čele s profesorem Bechyněm se poučili ze stavby Maginotovy linie a provedli výrazná vylepšení. Firma Škoda Plzeň, která patřila ke světové špičce ve strojírenství a zbrojní výrobě měla dodat do opevnění pancéřové zvony a těžké zbraně. Bohužel se opevnění nestihlo dobudovat včas a nakonec se ani nevyužilo.

bunkr

Britský premiér Chamberlain měl schůzku 22.9.1938 s Hilerem, kde osobně sdělil, že Československo se vzdá pohraničí kde žije více než 50 % Německých obyvatel. Hitlerovi to ovšem nestačilo neboť chtěl Československo celé a buď mu ho západní mocnosti vydají politicky nebo byl připraven se ho zmocnit vojensky. Hitler trval na tom, že chce pohraniží vydat do 1.října a věděl, že za týden se to nedá stihnout.

Britský premiér napsal československé vládě 23.9.1938, že za této situace Británie a Francie nebudou nic namítat proti mobilizaci. Tato zpráva byla přednesena na včerním jednání vlády a byla vyhlášena druhá mobilizace.

Záznam ze schůze vlády: ke stažení

mobilizace noviny

noviny

 

Zahájení mobilizace

Mobilizace byla hlavním tématem všech médií a lidí již druhého dne. Lidé byli připraveni plnit své povinosti vůči státu a národu.

Většina armády byla po týdnu mobilizace připravená plnit bojové úkoly. Armáda se dostala na více než 1,5 mil. vojáků, kteří měli k dispozici 1,2 mil. pušek a 62 tisíc kulometů, 36 tis. vozidel, 200 tis. koní, 469 tanků, 568 bojových letadel. O tomto množství techniky si může dnešní armáda nechat jen zdát. Bylo dokončeno a zčásti vyzbrojeno 263 těžkých objektů pohraničního opevnění a 9632 objektů lehkého opevnění. Objekty měly být štítem pro pěchotu bránící naše území.

 Situaci v československé armádě komplikovaly národnostní menšiny. Během mobilizace se nedostavila asi polovina německých vojáků. Vynikající morálku měla zejména česká, slovenská a ukrajinská národnost.

Mobilizační vyhláška: ke stažení

pochod

Velení československé armády bylo složeno ze zkušených důstojníků pocházejících z řad legií. Důstojnický sbor byl připravený a zkušený, proto  armádní generál Krejčí, který stál v čele armády stále ujišťoval polityky, že armáda je připravena a morálka je vysoká. Hlavní velitelství bylo přesídleno do zámku v Račicích u Vyškova

Depeše przidenta Beneše 24.9.

"Průběh mobilizace bezvadný, lid absolutně pevný, vláda plným pánem situace..."

Průběh obrany

Československá armáda byla vcelku dobře vyzbrojená a početně nepatrně slabší, protože vládl názor, že Němci mohou nasadit jen něco přes 2 mil. vojáků. Československé velení si ale uvědomovalo, že Němce nemohou porazit ale jen se jim bránit po nějakou dobu než přijdou spojenci na pomoc.

Prohlášení premiéra Chamberlaina, že západ nebude proti mobilizaci nic namítat živilo planou naději, že nám spojenci přijdou na pomoc. Tuto naději také přiživovala částečná mobilizace Francie.

Naše armáda se měla bránit maximálně 3 týdny během kterých k nám měla dorazit na pomoc spojenecká vojska. K tomu však nikdy nedošlo.

Mnichov

Bohužel i částečná mobilizace Francie nevedla k tomu aby se západ zapojil politicky, popřípadě i vojensky k obraně naší vlasti. Protože Británie a Francie se nechtěla dostat do války, tak souhlasila s postoupením československého pohraničí Německu.

V Mnichově 30.9. 1938 byl přijat československou vládou mnichovský diktát na kterém se domluvili Německo, Francie, Británie a Itálie. Prezident Beneš neměl jinou možnost než diktát přijmout a to i přes odpor československé generality.

diktát

německá okupace

filmové dokumenty o mobilizaci:

dokument 1

dokument 2

Sudety

 

 

 

 

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení