Zpět

Vzpomeňme na válečné veterány

Přidáno: 8. 11. 2016 19:36:39 Počet shlédnutí: 1957

08 Listopad 2016

Tímto bychom chtěli poděkovat všem veteránům minulým i současným za svoji službu a odhodlání pro svoji vlast udělat něco více a jejich ochotu pro obranu nás všech nasadit i své životy.

Vzpomeňme na válečné veterány

 

Kvalitu našich letců v řadách RAF a jejich odhodlání shrnul pobřežní velitel air marshal sir John Slessor

Dopis britského pobřežního velitele air marshala sira Johna Slessora, K. C. B., inspektoru čs. letectva gen. K. Janouškovi, K. C. B.

„Pane inspektore čs. letectva,
je mi velikým potěšením požádat Vás, abyste tlumočil všem, jichž se to týká, moje blahopřání a přání všeho zdaru 311. čs. peruti k 3. výročí jejího založení dne 2. srpna 1940. Cítím, že oni, kdož usilovně bojovali a sdíleli osudy RAF s odvahou, již projevili v létě 1940, ukázali víru i ducha veliké tradice své vlasti.
V 311. peruti vytvořili jednotku, která byla na počátku jednou z mála, které byly v předvoji letecké ofensivy proti nepříteli na jeho vlastním území. Později, když na moři ohrožoval nepřítel celý základ našeho útoku, peruť přešla do velitelství pobřežního letectva, kde hrála vynikající úlohu v porážce ponorek s výsledky, které obzvláště nyní se stávají všem zřejmými. Přál bych si, aby bylo možno prozradit všem příslušníkům Vašeho národa úplné podrobnosti o dosažených úspěších.
Těm z nás, kdož víme, co bylo v sázce a co bylo vykonáno, je těžko možné, abychom přecenili přínos, který učinila protiponorková peruť ve válce na moři. A ze všech těchto perutí byla 311. peruť mezi nejpřednějšími. Její dobré dílo je tím význačnější, protože, jak se domnívám, její příslušníci jsou prvními ze svého národa, kdož se účastnili operací nad širým mořem a již za patnáct měsíců služby u pobřežního letectva mají tradici a výsledky, jimž se nikdo nevyrovná.
Když se nedávno uvažovalo o přezbrojení perutí nejmodernějšími letouny, neváhal jsem vybrati 311. peruť, a věřím, že po přezbrojení jen zvýší svou pověst, kterou získala.
Jménem velitelství pobřežního letectva všech hodností prosím Vás o to, abyste tlumočil má nejlepší přání mnoha zdaru peruti v budoucnosti.
Doufáme, že vzpomínka jejich spolupráce u pobřežního letectva bude žít a zůstane živou dlouho po tom, kdy dokončíme společný úkol.

Váš velmi upřímný
J. Slessor"

 

legie

válka

modern

 

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení