Zpět

Vzpomínka na Lidice

Přidáno: 10. 6. 2016 12:37:24 Počet shlédnutí: 1721

10 Červen 2016

Píše se 10. červen roku 1942 a německá pomsta za zavražděného protektora Heydricha na sebe nenechá dlouho čekat. Za podporu partyzánů, kteří se podíleli na atentátu musí stihnout obyvatele krutý trest. Jak krutý trest to bude ještě nikdo z lidických občanů netušil. Německé důležitosti na pomstě dodal i příjezd samotného K.H. Franka který osobně dohlížel na vykonání té nejbrutálnější pomsty.

Vzpomínka na Lidice

Všichni muži měli býti zastřeleni a to jak ti, co se nacházeli v hornické obci Lidice tak i ti co ještě fáraly v dolech na Kladně. Po skončení směny a jejich návratu domů byli pochytáni a taktéž popraveni. Dokonce i jeden s horníků, který ležel v kladenské nemocnici se zlomenou nohou byl odvezen a zastřelen.

Místních 173 mužů stihla krutá poprava u Horákova statku kde byly provizorně obloženy zdi slamníky a vytvořena popravčí četa. Nejmladšímu bylo teprve 14 let.

Všechny ženy a děti byly nahnány do lidické školy a večer převezeny do kladenského gymnázia. Odtud byly již ženy odděleny od dětí a převezeny do koncentračních táborů.

Děti byly rozděleny podle toho zda mají árijské rysy a jsou vhodné na převýchovu. Většina dětí nebyla dle předpisů vhodná na převýchovu a tak byla zavražděna v plynových komorách.

Osud opuštěných budov byl taktéž zpečetěn a celá obec byla polita benzínem a zapálena. Poté vše bylo srovnáno se zemí tak aby Lidice navždy zmizely z mapy světa.

Díky pamětníkům ale i britským občanům a zejména horníkům vznikla v Británii sbírka na obnovu Lidic a také solidarita s lidmi, kteří v tomto masakru zemřeli či přišli o své blízké.

Vzpomeňme na všechny oběti a s úctou také poděkujme britskému lidu za podporu a finanční pomoc díky které se opravdu nové Lidice po válce postavili.

Lidice

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení