Zpět

Vzpoura Holanďanů proti Nacistům

Přidáno: 25. 2. 2016 11:20:58 Počet shlédnutí: 1515

25 Únor 2016

Před sedmdesáti pěti lety dne 25. února 1941, se poprvé od obsazení Nizozemí, Holanďané postavili proti nacistické okupaci a jejím metodám, zejména protižidovským nařízením říšského komisaře Arthura Seyss-Inquarta.

Vzpoura Holanďanů proti Nacistům

 Židé totiž ztráceli práci, museli odejít ze svých domovů a byl jim zakázán vstup do hotelů, kin, divadel či restaurací. V polovině února 1941 navíc Němci izolovali židovské obyvatele Amsterdamu od zbytku města ostnatým drátem s několika kontrolními stanovišti hlídanými vojskem.
Jako odvetu za několik potyček provedli Němci 22. a 23. února rozsáhlou razii, při které vzali 425 mladých židovských mužů jako rukojmí (tito byli později posláni do KT Buchenwald a Mauthausen). Reakce nežidovského obyvatelstva na sebe nenechala dlouho čekat — již 24. února začala ilegální Komunistická strana Nizozemí organizovat generální stávku, která naplno propukla den nato.
Jako první se do ní zapojili řidiči tramvají, po nich do stávky vstoupili učitelé, úředníci i dělníci. Přestože stávka ničeho významného nedosáhla (Němci ji během dvou dnů zcela potlačili a vedoucí komunisty popravili), jednalo se o první vystoupení Holanďanů na podporu židům.

Arthur Seyss

u cedule

rodina

potlačení vzpoury

potlačení vzpoury_2

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení