Zpět

Dnes uplynulo 105 let od narození letce genmjr. Lišky, rodáka z Hromnic u Plzně

Přidáno: 14. 7. 2016 13:33:15 Počet shlédnutí: 2592

14 Červenec 2016

Antonín Liška se narodil 14. července 1911 v Hromnicích u Plzně. Vystudoval Učitelský ústav a krátce jako učitel působil. Po základní vojenské službě nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích, letecké oddělení v Prostějově a stal se stíhacím pilotem Československého letectva.

Dnes uplynulo 105 let od narození letce genmjr. Lišky, rodáka z Hromnic u Plzně

Před německými okupanty uprchl do Polska, doma zůstala manželka, kterou nacisté internovali. Po porážce Polska odešel do SSSR, kde byl internován. Po propuštění odcestoval do Velké Británie. Tady se stal stíhacím pilotem 312. perutě RAF. Zázrakem přežil těžká zranění. Po válce pokračoval jako zástupce velitele Leteckého dopravního pluku.

Krátce po komunistickém převratu byl vyhozen z armády, pronásledován, několik let střídal podřadná zaměstnání. O boji českých letců napsal knihy: "Stíny na obloze, Cesty mužů a Jak se plaší smrt". V roce 1989 se zapojil do činnosti Svazu letců ČR - plzeňské odbočky, která po něm byla pojmenována, Leteckého historického klubu Plzeň a Aeroklubu Plzeň – Letkov. Stal se čestným občanem města Plzně a rodné obce Hromnice.


Režisérovi Zdeňku Svěrákovi pomohl při psaní scénáře ke slavnému filmu Tmavomodrý svět o českých letcích ve Velké Británii. Byl všestranně talentovaným člověkem, dobrým hudebníkem, sportovcem a také malířem. Generál Antonín Liška zemřel 3. prosince 1998. Pohřben je v rodných Hromnicích. Patří mezi významné plzeňské osobnosti.

Spitfire

Kontakty

Pro komunikaci využíváme výhradně elektronické nástroje: e-mail, chat, facebook.

mail

   info@ww2.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení